Przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, może ubiegać się o kredyt hipoteczny na firmę – tylko czy będzie korzystniejszy niż ten zaciągany przez osobę prywatną?
Zakładanie jednoosobowych działalności gospodarczych w Polsce kwitnie już od kilku dobrych lat. Tylko w marcu 2014 r. zarejestrowano 28 875 nowych podmiotów gospodarczych, jak podaje raport Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej. W związku z takim stanem rzeczy, banki zmieniają swoją ofertę i dostosowują ją do nowych realiów rynkowych.
Badanie zdolności kredytowej
Kredyt hipoteczny jako długoterminowe zobowiązanie poprzedzony jest dokładną analizą klienta i jego firmy. Sprawdzenie stanu funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz wypłacalności prywatnej klienta często trwa bardzo długo. Takie podwójne badanie jest zarówno czasochłonne, jak i skomplikowane. Na tym polu zatem, zdecydowanie korzystniej wypada kredyt prywatny, w którym formalności nie są już tak zawiłe.
Niskie szanse dla jednoosobowych firm?
Banki niechętnie udzielają kredytów hipotecznych małym podmiotom gospodarczym. Wynika to ze zmniejszonej w porównaniu z etatem pewności stałych wpływów finansowych. Często, nawet jeśli bank zgodzi się udzielić takiego kredytu, klient otrzymuje mniej korzystne warunki, niż w przypadku analogicznych ofert dla zwykłych konsumentów. Na tej płaszczyźnie, także lepiej wypada kredyt prywatny.
Kontrole skarbowe
Zaciągając kredyt hipoteczny na firmę, możemy korzystać z możliwości wrzucenia odsetek w koszty. Takie rozwiązanie jest ograniczone wieloma warunkami, a szczególne wątpliwości występują w sytuacji zakupu nieruchomości przeznaczonej jednocześnie celom prywatnym, jak i firmowym. Fiskus jest tutaj bardzo czujny i wcześniej czy później nasz kredyt firmowy trafi pod jego lupę. Najczęściej zakup nieruchomości prywatnej z kredytu firmowego jest źle postrzegany przez urząd skarbowy. Szybciej zatem jesteśmy narażeni na jego kontrole i kary niż w przypadku kredytu prywatnego. Biorąc jednak pod uwagę możliwość zaliczenia proporcjonalnej (między prywatną a firmową częścią mieszkania) ilości odsetek do kosztów uzyskania przychodu, kredyt firmowy zyskuje duży plus.
W zasadzie trudno wskazać korzystniejsze wyjście z sytuacji. Zarówno kredyt firmowy, jak i prywatny mają swoje zalety i wady. Warto porównać oferty obydwu rodzajów kredytów hipotecznych w kilku bankach, by uzyskać klarowniejszy obraz.